Haber Detayı
28 Mart 2014 - Cuma 13:23
 
Aylık Dergisi 115. (Nisan 2014) Sayı Çıktı
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 115. (Nisan 2014) Sayı Çıktı

Selâm ve duâ ile,

Türkiye özelinden meseleye bakacak olursak, Cumhuriyetin kurulmasından sonra gerçekleştirilen inkılâb(!)larla, kökleri ezele uzanan kültürümüzden koparıldık… Dil devrimi denen büyük bir katliamla kültür birikimimiz yokluğa mahkûm edildi.

Elde kalan kültür, zamanın şartlarından doğan dinamizmin yenilemesi gereken anlayış önünde hesaba çekilip, ileriye zuhur ettirileceği yerde, Batıda şekillenen kültür unsurları, bize ait hiçbir ölçüye vurulmaksızın ithâl edildi. Türkiye’de bu hâlden zuhur eden toplum manzarası ortada…

Ülkemizde haberleri işgâl eden gündeme bakacak olursak; cinnet-intihar-cinayet sıradanlaşıyor, şantaj idare enstrümanı hâline geliyor, yalan topluma hâkim oluyor, trafik içinden çıkılmaz geliyor vs… Bunlar Türkiye’nin gündemini teşkil eden haberler.

Siyâsîler, medya, aydınlar, sanatçılar hep bu problemleri gündeme getirip sorunlardan nemalanıyorlar ancak tüm bu sorunların kaynağında yer alan kültür davası çilesine kimse yanaşmıyor. Mevcut hükümetin kültür politikasının da talebelere tablet dağıtmak ve mevcut kültür garabetini istismar etmekten ibaret olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, içinde bulunduğumuz felâketin hangi boyutlarda olduğu daha net bir şekilde anlaşılabilir.

Ferd ve toplum meselelerinde derinliğine ve genişliğine çözüm getirecek bir dünya görüşü meydana getirme çilesine talib olan hiç kimse yok, Büyük Doğu-İBDA’dan başka...

Bugün Türkiye’de hâkim olan problemlerin neredeyse tamamına hâkim olan kültür davasını bu sebeble kapağımıza taşıyoruz.

Bu konuyla alâkalı olarak Ömer Emre Akcebe’nin “Kültür ve Dâvâsı”, Fatih Turplu’nun “İdeoloji ve Kültür”, “Bilgehan Eren’in “Gorkiye Açık Mektup” başlıklı yazılarını ve Ali Haydar Haksal ile edebiyat, sanat ve hayatı üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlere sunuyoruz.

Materyalizm ve kapitalizm, kıymet değer ölçülerindeki iyi, doğru ve güzel nisbetlerimizi değiştiriyor, gerçek kıymetleri ortadan kaldırıyor ve yerlerine ucuz popüler kültür mahsullerini değer hâline getiriyor. Ömer Yavuzer “Değersizleştirme Aracı Liberalizm” başlıklı yazısında bu durumu etraflıca değerlendiriyor.

Sezaî Dilbilen’in “Türkiye Cumhuriyetini Yahudiler Mi Kurdu?” başlıklı yazısını dergimiz sayfalarında bulabilirsiniz.

Muhtevamızı meydana getiren çeşitli kültür-sanat faaliyetlerinin duyuruları ve gündemden seçtiğimiz haberler dergimiz sayfalarındadır.

Gelecek ay yeni bir sayıda yeniden buluşuncaya kadar selâmetle kalın…

Aylık Dergisi 114. Sayı, Mart 2014

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık, Dergisi, 115., (Nisan, 2014), Sayı, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı