Haber Detayı
04 Temmuz 2014 - Cuma 15:41
 
Aylık Dergisi 118. (Temmuz 2014) Sayı Çıktı
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 118. (Temmuz 2014) Sayı Çıktı

Malumunuz üzere dünya bir buhran süreci içerisinden geçiyor. Vahşi Kapitalizmin getirmiş olduğu medeniyet ve insan (!) tasavvuru çerçevesinde insan, incanca yaşamanın dışına itilen bir unsur halini alıyor. Mekanik bir dünya tasavvuru üzerine kurulu bu sistemin insana tek verdiği kötülük; zulüm, açlık, sefalet… Hâl böyle olunca da insanların sadece nefes almak ve hayatını idame ettirecek derecede ihtiyaçlarını karşılamaktan başka bir meseleye sahip olamamasından muztaribiz. Onlarca televizyon kanalı, onlarca gazete ve yüzlerce dergi gündemin gereksiz meseleleri etrafında sağa sola savrulup dururken, sadece hayatını idame ettirebilecek koşullara sahip olma derdine düşmüş insanları da peşine takıp sürüklemektedir. Bundan mülhem bu ayki sayımızın kapağında “İnsanın Meselesi Karnı Doyunca Başlar” dedik ve “Zaman İçinde Varlık” meselesini elimizden geldiğince izah etmeye, dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık.

Haziran ayının kısa bir muhasebesini yapmak adına bir iki önemli mevzuya değinmek gerekirse, elbette bunların en başında Irak’taki hadiseler ve IŞİD meselesi, Balyoz tahliyeleri ve Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun durumu, CHP’nin çatı adayı gelir.

IŞİD meselesini Irak’ta uzunca bir süredir baş gösteren Şii zulmü ve Maliki’nin Sünnî Müslümanlar üzerine uyguladığı politikaların bir tezahürü olarak bir Sünnî kalkışma şeklinde tek cümle ile niteleyebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde AYM’nin kararı ile Balyoz davası çerçevesinde hukuksuz yargılama yapıldığı gerekçesi ile tahliyeler gerçekleşti. Bu hemen akıllara Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun durumunu getirdi. Dergimizin baskıya girdiği saatlerde (27 Haziran Cuma Saat:11.30) Salih Mirzabeyoğlu’nun avukatları tarafından Çağlayan Adliyesi’nde yeniden yargılama için başvuru yapılacak ve bir basın açıklaması okunacak.

CHP çatı adayını açıkladı… Hem de öyle bir aday açıkladı ki, CHP kendi içerisinde birbirine girdi. Şartlar T.C.’nin kurucu partisi, Kemalizm’in temsil yuvası CHP’yi Türkiye’de yoluna devam edebilmek adına öyle bir mecraya çekti ki Kemalizm’in tabutuna son çiviyi CHP İslâmcı bir cumhurbaşkanı adayı belirleyerek kendisi çaktı. CHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu…

Şimdi muhtevamıza geçebiliriz. Yazarlarımızdan Mevlüt Koç’un kaleme almış olduğu “Dünya Düzenine Dönüşen Yalan” başlıklı yazıyı dergimiz sayfalarında bulabilirsiniz…

Bu sayımızda da Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun altbaşlığı “Temel Meseleler” olan “Kültür Davamız” eserini işlemeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Eserin “Varlık Ve Zaman” başlıklı 4. levhasında “Varlık ve Zaman”, “Zamanın Üç Buudu”, “Ruh ve Zaman”, “Zamansız Varlık”, “Varlıksız Zaman”, “Derh ve Zaman”, “Varlık Dereceleri” ve “Zaman ve Şuur” mevzuları ele alınıyor. Biz de dilimiz döndüğünce bu meseleleri işlemeye çalıştık.

Abdullah Kiracı “Varlık ve İnsan”, Ömer Emre Akcebe “Çeşitli Veçhelerinden Zaman Meselesi”, Faruk Hanedar’ın yazısının başlığı “Varlık ve Dereceleri Etrafında”, Fatih Turplu ise “Kültür Davamız eserindeki ‘Zaman ve Şuur’ bahsi üzerine...” başlıklı yazıları kaleme aldılar.

Yazarlarımızdan Fatih Pınar, bu sayımız için müzisyen Murat Taner ile “Müzik ve Çeşitli Meseleler” etrafında bir söyleşi gerçekleştirdi. Alâka ile okuyacağınızı umuyoruz.

Sezaî Dilbilen’in bu ayki yazısının başlığı “Günceli Anlamak İçin!.. Ne Nedir?”…

Ramazan Ayının girmesi vesilesiyle Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in “İman ve İslam Atlası (Şekil, Ruh-Amel, Hikmet)” eserinden, “Oruç” bahsini sizler için yayınlıyoruz.

Sosyal medya ve teknoloji bağımlılığı ile ilgili Taha İnci’nin “Prize Bağlı Yaşıyoruz” başlıklı

yazısına da dergimizde yer verdik.

Dergimizde ayrıca Fatih Kırım’ın “Göç” başlıklı yazısını da bulabileceksiniz.

Yalnız oruç değil, aynı zamanda gaza ve cihad ayı olan Ramazan ayının, ümmetin kurtuluşuna vesile olmasını diliyor, tüm Müslümanların Ramazan-ı Şerif ayını tebrik ediyoruz…

Gelecek ay görüşmek üzere…

Allah’a emanet olun…

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık, Dergisi, 118., (Temmuz, 2014), Sayı, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı