Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 14:00
 
Aylık Dergisi 139. (Nisan 2016) Sayı Çıktı
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 139. (Nisan 2016) Sayı Çıktı

Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun 28 Aralık 1998 günü çocuklarını okula götürürken göz altına alınmasıyla başlayan hukuksuzluk nihayet sona erdi. Salih Mirzabeyoğlu, yargılanmanın yenilenmesi çerçevesinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan beraat etti.

28 Şubat döneminin brifingli yargısı tarafından ilk önce idam cezasına çarptırılan, daha sonra değişen müktesebat gereği cezası ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilen Mirzabeyoğlu’na reva görülen zulüm bir mütefekkirin şahsında topyekûn Müslüman Anadolu insanına yapılan bir zulümdü. Önce mesnetsiz bir şekilde tutuklandı ve cezaevine gönderildi, sonra bulunduğu cezaevine baskın yapıldı, akabinde çıkarıldığı mahkemede kendi ifadesiyle “tiyatro” şeklindeki bir yargılamayla işlenmedik suçun cezasını çekmeye gönderildi. Yetmedi kendisine fizikî ve zihnî taarruz devam etti.

Âdeta kendini ilah yerine koyarak insanlara ve insanlığa keyfi bir şekilde zulmeden güruhun hâkimiyeti çok şükür umdukları kadar uzun olmadı. Adalet nihayet tecelli etti.

22 Temmuz 2014’te avukatlarının iade-i muhakeme talebinin kabulüyle 16 yıllık zindan hayatı son bulan Mirzabeyoğlu’na beraat kararının verilmesi Türkiye’de hukuk sisteminin bir nebze olsun rayına girmeye başladığının göstergesidir. Bu karar ile onun şahsında Müslüman Anadolu halkına vurulan pranga da artık kalkmıştır. 

Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’da bu süre zarfındaki dik duruşu ve vakarıyla tüm Müslümanlara nasıl davranmaları gerektiğinin dersini vermiştir.

Bu meseleyi kapağımıza taşıdık ve “Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu Beraat Etti! Zamanı Gelmiş Fikri Tutsak Edecek Hiç Bir Güç Yoktur” manşetini attık.

Kapak mevzumuzu yazarımız Mevlüt Koç, “Tanrı’yı Oynamanın Ağır Bedeli” başlıklı yazısında işledi. Alâka ile okuyacağınızı umuyoruz.

Hanife Kındır, “Büyük Doğu’nun Temel Prensipleri”ni işlemeye “Ahlâk ve Milliyetçilik” ile devam ediyor.

Burhaneddin Yalçın, “Küreselleşme ve Kültür Emperyalizmi” başlıklı yazısında kültürün ehemmiyetinden ve bilhassa gençlerin Batı normlarıyla düşünmeye başlamasının İslâmî değerlerin yeniden üretilmesine engel olmasından bahsediyor.

Bu ay Milat Gazetesi Yazarı Sabiha Doğan ile gençler ve gençliğin hâlihazırdaki görüntüsü üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

“Kürtler Sahipsiz Midir?” başlıklı yazısında Abdüsselam Tutal, Kürt milletinin İslâm’a büyük katkılar sağlamış bir millet olmasına mukabil bugün bölgedeki Marksist yapılara kaymanın sebeplerinden bahsediyor.

Cumali Dalkılıç, “Kırık Testi” başlıklı yazısında Gülen cemaatinin “altın nesil” iddiasıyla yola çıkıp lanetli kimyasıyla feciler fecisi “teneke insan” tipine yol açtığını söylüyor.

Faruk Hanedar, “Devletlerin Meşruiyet Problemi” başlıklı yazısıyla dergimizde.

Ayrıca dergimizde siyasetten ekonomiye, bilimden kültür-sanata kadar geniş bir çerçevede sizler için derlediğimiz haberleri de bulabileceksiniz.

Gelecek sayımızda görüşmek üzere...

Allah’a emanet olun.

Aylık Dergisi, 139. Sayı, Nisan 2016

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık, Dergisi, 139., (Nisan, 2016), Sayı, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı