Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 22:49
 
Aylık Dergisi 140. (Mayıs 2016) Sayı Çıktı
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 140. (Mayıs 2016) Sayı Çıktı

Selâm ve Duâ ile,

İdrak ettiğimiz Mayıs ayı, hem Büyük Doğu Mimarı Necip Fazıl’ın doğum ve vefat ayı ve hem de İBDA Mimarı Salih Mirzabeyoğlu'nun doğum ayı. Bu sene aynı zamanda mübarek üç aylarla da tevafuk ediyor Mayıs ayı...

Müslümanlar olarak son derece zor bir devirden geçtiğimiz açık. Ne var ki, içinde bulunduğumuz vaziyeti idrak etmekten uzak, tek bir İslâm Devleti’nin bile hâlen tesis edilemediği, dünyanın dört bir yanında Müslümanların zulümden kırıldığı zamanımızda, sanki bu vebal bizim değilmiş, sanki hiç ölmeyecekmiş gibi hayatlar sürüyor ve en küçük bir ıstırab emaresi bile taşımıyor, şu rezil rüsva hâlimizden utanmıyoruz.

Üstad Necib Fazıl’ın bundan seneler evvelinden zamanın ötesine ışık tutan şu dizelerinde olduğu gibi;

“Bu nasıl bir dünya hikâyesi zor;

Mekânı bir satıh, zamanı vehim.

Bütün bir kâinat muşamba dekor,

Bütün bir insanlık yalana teslim.”

Evet, koca bir yalana teslimiz; ve her geçen bu yalanın gün prangaları kırıp kurtulacağımız yerde, her gün yeni esirler veriyoruz.

Öyle ümid ediyoruz ki, bu sene Mayıs ayına tevafuk eden rahmet bizlerin kalbine de tesir eder, en azından içinde bulunduğumuz rezaleti bir nebze olsun hisseder, aynadaki akislerimizle yüzleşecek cesareti bulmamızın ve bu yalandan kendimizi kurtarmamızın vesilesi olur. Kapağımızı bu çerçevede yaptık “İslâma Muhatap Anlayışın dünya görüşünü örgüleştiren adam Necib Fazıl” manşetini attık. Kapak mevzuumuzu Fatih Turplu “Üstad Necib Fazıl ve Yürüyen Büyük Doğu” başlıklı yazısıyla kaleme aldı.

Ethem Cebecioğlu’nun “Necib Fazıl ve Tasavvuf” başlıklı yazısını sizler için iktibas ediyoruz.

Sezâi Kırlangıç, “Diyarbakır Kutlu Doğum Vesilesiyle: Mukaddesatçı Kürt” başlıklı yazısında Kürtlük şuurunun ümmet şuurundan farklı olamayacağını belirtiyor.

Bu ay Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan ile Doğu Türkistan üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Alâka ile okuyacağınızı düşünüyoruz.

Cumali Dalkılıç, Gülen cemaatini incelediği ve geçen ay giriş bölümünü yayımladığımız “Kırık Testi” başlıklı yazısının birinci bölümü ile dergimizde.

İsmail Uysal’ın yazısının başlığı “Bizansı Anadolu’dan Kovmak”...

Dergimizde ayrıca sizler için derlediğimiz haberleri de bulabileceksiniz.

Gelecek sayımızda görüşmek dileğiyle...

Aylık Dergisi, 140. Sayı, Mayıs 2016

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık, Dergisi, 140., (Mayıs, 2016), Sayı, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı