Haber Detayı
30 Temmuz 2016 - Cumartesi 14:28
 
Aylık Dergisi 143. (Ağustos 2016) Sayı Çıktı
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 143. (Ağustos 2016) Sayı Çıktı

Selâm ile...

15 Temmuz akşamı Türkiye, yakın siyasî tarihimizde eşi benzerine olmayan ve bir daha da kolay kolay rastlanılacağı düşünülmeyen manzaralara sahne oldu. Dışarıya doğru örgütlenmiş olması gereken Türk Silahlı Kuvvetleri her zaman olduğu gibi varlık sebebini inkâr edercesine bir kez daha silahlarını kendi öz milletine çevirdi. Bundan evvelki askerî darbe ve girişimlerinde olduğu gibi yine dışarıdan aldığı tazyikle hem devletine, hem de milletine ihanet etti. Bu sefer hainlikte daha da ileri giderek güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğu milletinin üzerine F-16’larla bombalar yağdırmış, helikopterlerle taramış, tanklarla çiğnemiş ve tüfeklerle taramıştır.

Müslüman Anadolu İnsanı ise geçmişte yaşadığı darbelerden ve neticelerinden ders çıkarmış olacak ki bu sefer dinini, vatanını ve iradesini muhafaza etmek için can pahası bir mücadele sergileyerek destan yazdı. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere sivil halkın silahlı askerlere karşı verdiği mücadele uzun yıllar unutulmayacak ve hâinlere ders olacak cinstendi; bu kez onların çocuklar değil, bizim çocuklar kazandı.

Lozan Barış Anlaşması’ndan beri millet ile devlet bürokrasisi içerisine çöreklenmiş ihanet şebekesinin açık duran hesaplaşması da gerçekleşmiş oldu. 15 Temmuz akşamı gerçekleşen bu halk ihtilâliyle beraber yaklaşık bir asırdır, iktidarı istediğine tevdi eden, işbirlikçileri vasıtasıyla bu topraklarda istediği gibi at koşturanlar ilk kez hezimete uğramıştır.

İhtilâl tamam olduğuna göre artık bu halk hareketinin inkılâblarla taçlandırılması gerekir. Başta her seferinde namluları millerimize doğrultulan TSK olmak üzere, devlet müesseselerinin milletimize uygun bir ruh emrine tahsisi ve ulvî ideal istikametinde yeniden yapılandırılması gerekir. Biz de meseleyi TSK özelinde ele alarak bu sayı kapağımızda “Bu Millete Yeni Bir Ordu Gerek” diyoruz. Kapak yazımızı Ömer Emre Akcebe kaleme aldı. Yine 15 Temmuz halk ihtilâli ile alâkalı olarak Fatih Turplu’nun “Darbe Öyle Olmaz Böyle Olur” başlıklı yazısını ve Kâzım Albayrak’ın Baran Dergisi için kaleme aldığı “Şehid Gönüldaş Halil Kantarcı” başlıklı yazıyı dergimizde bulabilirsiniz.

Darbe teşebbüsü ve milletin verdiği unutulmaz mücadele hakkında Yazar Hüseyin Rahmi Göktaş ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Mevlüt Koç, alaka ile okuyacağınız “Hadlere Riayet” başlıklı yazısıyla dergimizde.

Hanife Kındır, bu ay Büyük Doğu’nun temel prensiblerinden “Müdahalecilik”i işliyor.

Zeynep Nurseli Güleç, “Dernek ve Vakıflarda Kaybolan Kadınlık” yazısında yardımlaşma ve dayanışma derneklerindeki faaliyetler çerçevesinde kadının toplumdaki hakiki gayesinin ne olması gerektiğini işaret ediyor.

Ercan Çifci, akla hakkı kadar değer verip, aklı hikmete teslim eden İslâm Hikemiyatı ile aklı putlaştırıp kendinden ötesini kabul etmeyen insan düşüncesini esas alan felsefeyi “İslâm Hikemiyatı ve Felsefe” başlıklı yazısında işledi.

Burak Çileli’nin geçtiğimiz ay birinci bölümünü yayınladığımız “Salih Mirzabeyoğlu ve Yeni Fizik” başlıklı konferansının ikinci bölümünü dergimiz sayfalarında bulabileceksiniz.

Gelecek sayımızda görüşmek dileğiyle...

Aylık Dergisi, 143. Sayı, Ağustos 2016

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık, Dergisi, 143., (Ağustos, 2016), Sayı, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı