Haber Detayı
03 Ağustos 2019 - Cumartesi 13:30
 
Aylık Dergisi 179. (Ağustos 2019) Sayısı Çıktı
Kötüyü iyiye tahvil etmek ve toplumu kendisini harekete geçirecek fikrin nefesiyle temasa geçirmek, büyük iktidarların temel özelliğidir. AK Parti iktidarı bu yolda çaba sarf etmeli... Aksi takdirde kendi bürokrasisiyle bütünleşip, onun esiri olmaktan kurtulamayacaktır. Kapağımızda bu meseleyi değerlendirirken “Hakikate Ulaştırmıyorsa Gezegenleri Fethe Çıkmanın Anlamı Ne?” sualini sorduk.
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 179. (Ağustos 2019) Sayısı Çıktı

Demokrasi idealleriyle uygulamalarının geçirdiği değişime paralel olarak, zoraki biçimde çok partili döneme geçişimizden beri, sağcısı ve solcusuyla gelmiş geçmiş tüm iktidarların en büyük “sermaye”si Müslüman Anadolu insanı oldu. Ne yazık ki AK Parti dışındaki tüm iktidarlar, sadece oy deposu olarak gördükleri bu insanlara Batılı normlar çerçevesinde eğitilmesi gereken görgüsüz bir kitle gözüyle baktılar; utandıkları ve unutmak istedikleri ne varsa, hepsini kendilerine hatırlatan bu insanlardan ölesiye nefret ettiler.

 

Mağlubiyet kompleksi ve az gelişmişlik duygusu içinde hep çevrede tuttulan Müslüman Anadolu halkı ise, Batılılaşmanın kuraklaştırmaya çalıştığı bu topraklarda yeniden filizlenen bir ağaç misali, ilk defa kendisine doğru diye belletilen yanlışların açmazından, yersiz korkularının ezikliğinden kurtulup darbeye direndi, irade benim dedi ve 15 Temmuz’da kendi iktidarını sokakta kurdu; Batı’nın ve Batılı olmayı olmazsa olmaz olarak dayatan yerli işbirlikçilerinin ayağına vurduğu prangalardan, vazgeçmenin bağımsızlığa giden yolda ilk adım olduğunun şuuruyla birer birer kurtulmaya başladı. IMF’in kapı dışarı edilmesi, one minute, dünya beşten büyüktür çıkışı, halk ihtilâline dönüşen 15 Temmuz direnişi ve tüm tehditlere rağmen gerçekleştirilen S-400 füzelerinin alımı, bu yolda atılmış önemli adımlardır. Ancak tam bağımsızlık yolunda atmamız gereken daha çok adım var, ruhu dışarıda bırakarak, köprü, yol yaparak bu kuşatılmışlıktan kurtulamayız.  Bugün hem memleketimizin, hem de dünyanın esas problemi budur.

 

Kötüyü iyiye tahvil etmek ve toplumu kendisini harekete geçirecek fikrin nefesiyle temasa geçirmek, büyük iktidarların temel özelliğidir. AK Parti iktidarı bu yolda çaba sarf etmeli... Aksi takdirde kendi bürokrasisiyle bütünleşip, onun esiri olmaktan kurtulamayacaktır. 31 Mart seçimleri bunun habercisiydi, iyi okunmalı, 15 Temmuz’da verdiğimiz kanın bedeli ihanet olmamalı.

 

Kapağımızda bu meseleyi değerlendirirken “Hakikate Ulaştırmıyorsa Gezegenleri Fethe Çıkmanın Anlamı Ne?” sualini sorduk.

 

Kapak mevzumuzu “Hakikate Ulaştırmıyorsa Hatta Uzaklaştırıyorsa Ay’a Gitmenin Anlamı Ne?” başlıklı yazısında işleyen Mevlüt Koç, Batı’nın karanlık tarih ve kültürünün arka planındaki fikrî zafiyeti izah ettikten sonra İslâm dünyasının da bu karanlık tarih ve kültürden nasibini aldığından bahsediyor.

 

Hanife Kındır “Kaybolan Değerler, Yapay İlişkiler ve Yalnızlık Bakanlığı Üzerine” başlıklı yazısında, teknoloji çağında bireylerin giderek yalnızlaşması konusunu ele alıyor.

 

İbrahim Türkan bu sayımızda “Ay Eskisi Gibi Değil” isimli hikayesiyle sizlerle...

 

Muzaffer Ayvalıoğlu Jean-François Laguionie’nin yönetmenlini üstlendiği, 2011 yapımı “Mutluluğa Boya Beni-Le Tableau” filmini tenkit ediyor.

 

Zeynel Abidin Danalıoğlu’nun bu sayımızdaki hikâyesinin adı “Prosedür B”.

 

Bu sayımızda, Dr. Şakir Diclehan’ın sizler için sorularımızı cevapladığı keyifli bir söyleşimiz de bulunuyor.

 

Hatice Meryem Gezmen biyografi yazılarına “Useyd İbnu’l Hudayr Hazretleri” ile devam ediyor.

 

Zinnet Çelik “Hikâye Devam Ediyor” başlıklı yazısında, laiklik tartışmaları üzerine toplumdaki gözlemlerini paylaşıyor.

 

Sizler için derleyip yorumladığımız haberler ile birlikte 179. sayımızın muhtevası böyle.

 

Gelecek sayımızda görüşmek dileğiyle...

 

Ayrıca tüm İslâm âleminin mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyor, kesilen kurbanların kabul ve makbul olmasını niyaz ediyoruz. Allah’a emanet olun...

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık Dergisi, kültür sanat dergisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı