Haber Detayı
01 Ekim 2013 - Salı 19:46
 
Guantanamo’nun Bilinmeyenleri veya “Hayatımın Beş Yılı”
19 yaşındayken İslam dinini öğrenmek için Pakistan'a gitmek isterken haksız yere yakalanıp Guantanamo'da esir edilen Alman vatandaşı Murat Kurnaz'ın hayatı...
Kültür&Sanat Haberi
Guantanamo’nun Bilinmeyenleri veya “Hayatımın Beş Yılı”

Alman vatandaşı Murat Kurnaz, 2001'in Ekim ayı başında, 19 yaşındayken İslam dinini öğrenmek için Pakistan'a gitmek ister. Fakat ABD'yi hedef alan 11 Eylül saldırıları o zamanlarda gündemdedir. Pakistan'da bir süre kaldıktan sonra Almanya'ya dönmek üzere hava alanı yolundayken bir güvenlik kontrolü sırasına tutuklanır  ve 3000 dolar kafa parası karşılığında Pakistan’daki Amerikan işbirlikçileri tarafından Amerikan Ordu Birliklerine satılır. Murat Kurnaz'da önce Afganistan'a, sonra Küba'nın Guantanamo körfezindeki bir esir kampına götürülür. Almanya doğumlu genç adamın suçlu olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmamasına rağmen Kurnaz tam 1600 gün Guantanamo cehenneminde yaşar.

 

Murat Kurnaz'ın hikayesi Guantanamo'da başlıyor. Tam beş yıl. ABD'nin ve Guantanamo'nun vahşetini anlatıyor "Hayatımın Beş Yılı" kitabında. Medyanın göstermiş olduğu güllük gülistanlık olan Guantanamo'nun hiç de öyle olmadığını anlatıyor bize. Müslümanların ne tür eziyetlerle, işkencelerle karşılaştıklarına şahit oldu. Burada yaklaşık 5 yıl boyunca sorgulandı, işkence gördü, terörist damgası yedi.

 

Murat Kurnaz, Guantanamo'da hâlâ tutukluların bulunduğunu, bunların şu an açlık grevinde olduğunu hatırlatıyor: "Yani aramızdaki en ufağının yaşı dokuzdu. Dokuz yaşında bir çocuk yani. Ve ikinci en ufağın yaşı 12'ydi ve birçok 14 yaşında komşularım vardı, hâlâ şu an ordalar ve şu an 22 yaşında delikanlılar. Yani dünyayı görmemişler diyebilirim. Yani şu an dediğim gibi 22 yaşında olsa gerek, eğer hayattaysalar. Ve bildiğiniz gibi tabii şu an 100 günden fazla açlık grevindeler çoğu, aşağı yukarı hepsi. Ve bunun içinde de bu o zamanki 14 yaşındakiler haliyle şu an onlar da açlık grevinde bulunmaktalar."

 

Avukat Bernhard Docke ise Murat Kurnaz hakkında şunları söylüyor: "Murat Kurnaz, özellikle medyanın Guantanamo gerçeğinin farkına varmasında büyük rol oynadı. Almanya'dan Guantanamo'ya giren tek tutuklu olan Kurnaz, orada neyse ki manen yıkılmadı ve Guantanamo'da hâlâ tutuklu bulunanlara yardım etmek için gerçekten de inanılmaz işler yaptı. Örneğin Uluslararası Af Örgütü ile birlikte toplantılara katıldı, televizyon kanallarına çıktı, bu konuda bir kitap yazdı.”

 

Sorgulamalardan bir sonuç alamayınca Amerikan hükümetinin Kurnaz’ı Almanya’ya teslim etmek istediği ama o dönemin Alman hükümetinin buna yanaşmadığı da skandal olarak tarihe geçti. Murat Kurnaz, özellikle avukatı Bernhard Docke’nin ısrarlı çabaları sonrasında 2006 yılında serbest bırakılır ve Guantanamo’dan Almanya’ya gönderilir. Murat Kurnaz’ın 2007 yılında yayımladığı “Hayatımın Beş Yılı” adlı kitabı, ABD'nin skandallarını orataya döküyor. 

 

Not: Alman yönetmen Stefan Schaller tarafından filmleştirilen ve “Fünf Jahre Leben / Beş Yıl Yaşam” adı altında Alman sinemalarında gösterime giriyor.

 

Hazırlayan: M.Taha İnci

Aylık Dergisi 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Guantanamo, Hayatımın Beş Yılı,
Yorumlar
Haber Yazılımı