Haber Detayı
29 Ağustos 2014 - Cuma 10:01
 
İstanbul'daki Kütüphaneler
İstanbul, kütüphaneler açısından da zengin bir şehir. Halk kütüphaneleri, üniversite kütüphaneleri, İBB’nin kütüphaneleri ve tarihi kütüphaneler olmak üzere yüzü aşkın kütüphanelerimiz okuyucularını bekliyor. İstanbul’da bulunan kütüphaneleri sizler için derledik...
Kültür&Sanat Haberi
 İstanbul'daki Kütüphaneler

Ülkemizde yüzlerce kütüphane bulunmaktadır ve birçoğunda da yazma eserler, Osmanlıca, Arapça muhtasarlar, hâlâ tercüme olunmayı bekleyen binlerce eserler mevcut. Kimi kütüphanelerde ise eski ve günümüz yazarlarına kadar birçok kadim eserler bulunmakta. İstanbul, kütüphaneler açısından da zengin bir şehir. Halk kütüphaneleri, üniversite kütüphaneleri, İBB’nin kütüphaneleri ve tarihi kütüphaneler olmak üzere yüzü aşkın kütüphanelerimiz okuyucularını bekliyor. İstanbul’da bulunan kütüphaneleri sizler için derledik:

 

YAZMA ESER KÜTÜPHANELERİ

 

Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi

Yazma Eser Kütüphaneleri Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinde toplanmıştır. Kütüphanedeki 106 koleksiyonda toplam 70 bin cilt kadar yazma ve 120 bin basma eser bulunmaktadır. Bunlardan 12 bin cilt kitap Türkçe; 50 bin cilt Arapça; 3 bin 680 cilt ise Farsçadır. Süleymaniye kütüphanesi halka açıktır. Bağlı Olduğu Kurum: Kültür ve Turizm Bakanlığı. Adres: Ayşe Kadın Mah. Hamam Sk. No:35 Fatih/  İstanbul

 

Millet Yazma Eser Kütüphanesi

El yazması 6 bin 998 adet, kitap 30 bin adet, nadir eser 2189 adet; toplam 39 bin 187 materyal bulunmaktadır. 2 bin 189 son derece nadir yazma eser, 16 bin kitap, Dünyada tek nüsha olan Kaşgarlı Mahmud'un Divan-ı Lugati't Türk eseri bu kütüphanede bulunmaktadır. Kütüphane, Macar Kardeşler Caddesi Fatih’te bulunmaktadır.

 

Ragıp Paşa Kütüphanesi

Kitapları bin 274 adet olan Ragıp Paşa Kütüphanesinde de birbirinden güzel nadide eserler bulunmaktadır. Ragıp Paşa Kütüphanesi, restorasyon nedeniyle kapalıdır. Kütüphanenin kitapları Süleymaniye Kütüphanesi'nde tutulmaktadır.

 

Nuruosmaniye Yazma Eser Kütüphanesi

5 bin 53 el yazması. Toplamı 5 bin 53 materyal bulunmaktadır. Yazma eserlerinin sayısı 5053 (919 Türkçe, 3667 Arapça, 466 Farsça) dır. Ayrıca 2.660 basma eser bulunmaktadır.

 

Beyazıt Yazma Eser Kütüphanesi

1506 yılında inşa edilen tarihi yapı, o dönemde çorbaların kaynatıldığı mutfak olarak kullanılan ve dünya üzerindeki kütüphaneler arasında dördüncü olarak seçilen Beyazıt Kütüphanesi binlerce eseriyle ziyaretçisini bekliyor. Kütüphanenin zemin katında şeffaf kutularda nadir ve değerli eserler, birinci katında periyodik yayınlar ve ikinci katında Modern Türk yayınları bulunuyor. 19. yüzyılın sonlarında devlet kütüphanesine çevrilen binada şimdi son derece nadir ve çok kıymetli eserler yer alıyor. Kütüphanede tarihi fotoğraf arşivleri de camekan içinde ziyaretçisine açılmış. Türkiye'nin ilk devlet kütüphanesi, haftanın her günü, 24 saat hizmet veriyor.

 

İstanbul Köprülü Yazma Eser Kütüphanesi                        
1667'de Köprülü Fazıl Ahmet Paşa tarafından kurulan Köprülü Kütüphanesi, Köprülü ailesi tarafından bağışlanan koleksiyonlardan oluşan bir kütüphanedir. Kütüphanede Türkçe, Farsça ve Arapça dillerinde çok sayıda değerli basma ve yazma eserler ile suyolları haritaları bulunuyor. Restorasyon sebebiyle okuyucu hizmetleri Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesinde veriliyor. Kütüphane Eminönü, Divanyolu Caddesi’nde yer alıyor.

 

Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi

 

Fatih Sultan Mehmed döneminde "Enderun Mektebi Odaları"nda kurulmuştur. Topkapı Sarayı'nda III. Ahmed, Revan Köşkü, Bağdad Köşkü, Hazine, Emanet Hazinesi, Medine, Koğuşlar koleksiyonları vardır. Bu kütüphanedeki Arapça, Türkçe, Farsça yazmaların sayısı 13 bin 405'tir. Çeşitli kitaplar ve albümler içerisinde XII. ve XVII. yüzyıllar arasına tarihlenen 13 bin 533 adet minyatür bulunmaktadır. 140 cilt içerisinde 7 bin 200'den fazla Türk, Hint, Moğol ve Arap minyatürü vardır. 1924 yılında doğrudan Müzeler Müdürlüğü'ne bağlandı.

 

İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi

1925 yılında kurulmuştur. II. Abdülhamid'e gelen yazmalar ile Halis Efendi, Sahip Molla ve Rıza Paşa koleksiyonlarından oluşan 18 bin cilt : 6 bin 963 Arapça; bin 614 Farsça; 9 bin 941 Türkçe; az sayıda Almanca, Ermenice, Fransızca, İtalyanca, Rusça yazma bulunmaktadır.

 

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

16. yüzyılda ahşap biçimde inşa edilen alay köşkü, 19. yüzyılda II. Mahmud tarafından 1810 yılında tekrardan Avrupa mimari biçimiyle inşa edilmiş. Fatih Sultan Mehmed'in Topkapı Sarayı’nı şehirden ayırmak için yaptırdığı Sur-ı Sultani duvarının burcu üzerinde bulunan Alay Köşkü, ordu sefere çıktığı zaman padişahların geçit yapan alayları izlemeleri amacı ile kullanılmış. 1855 yılında Telgrafhane Nazırlığı’nın makam binası olmuş. 1926 yılında edebiyat etkinliklerinin düzenlendiği Güzel Sanatlar Birliği’ne tahsis edilmiş ve şubenin azası da Ahmet Hamdi Tanpınar olmuş. Köşk, 1938'de Topkapı Sarayı Müdürlüğü’ne bağlanmış ve restore edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak 2011 yılında hizmete açılmış.

Cephesi mermer levhalarla kaplı olan ve kubbesi soğan külah biçiminde yapılan köşk, üç kattan oluşuyor. Kütüphane, Fatih Gülhane parkı girişinin solunda, Topkapı Sarayı’nı çeviren surun köşe kulesi üstünde yer alan Alay Köşkü’nde hizmet veriyor. Burada toplamda 9 bin kitap, 70 süreli yayın ve 2 plak bulunuyor. Aynı zamanda müze görevi de gören kütüphanede; yazma eserlerin tıpkıbasımları, özel koleksiyonlar ve 33 ayrı yazarın birçok eşyası ve belgesi bulunuyor. Kütüphanede 9 bin kitap KOHA Kütüphane otomasyon sistemine kayıtlı. Ayrıca İstanbul’un dışında Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerinde yaşamış yazarların yapıtları da yer alıyor. 7 ana bölümden oluşan kütüphanede Nobel ödüllü kitaplar, müracaat ve tarihi kitaplar, kent kitapları, bölge yazarlarının kitapları, kuram ve estetik kitaplar, Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatı ile ilgili Eserlerin Türkçe Dışındaki Dillerde Yayımlanmasına Destek Projesi (TEDA) kitapları, tıpkı basımlardan seçki kitaplar, müze bölümünde ise Ahmet Hamdi Tanpınar'a ait Osmanlıca mektuplar ve yazma eserler bulunuyor. Müze kütüphanesinde her türlü araştırmacı ve okuyucu edebiyat, sanat, kültür, tarih, felsefe, müzik, resim gibi konularda söyleşi, bilimsel toplantı, sanatsal etkinlik düzenleyebiliyor. Etkinliğin yanı sıra kültür ve sanat ile ilgili her türlü etkinlik ve sergi de yapılabiliyor. Piyanonun olduğu kütüphanede, musiki etkinlikleri de düzenleniyor.

Yıllık 25 bin 500 kişinin ziyaret ettiği kütüphane, haftanın altı günü 10.00-19.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

 

İSAM

İslam Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi'nin kuruluşu Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İslâm Ansiklopedisi'nin hazırlanmasıyla başlamış, 1984'te kurulmuştur. Ansiklopedi de beş yıl içerisinde hazırlanmış ve 1988'de yayınlanmıştır. İSAM’da; kültür, tarih ve İslam medeniyetine dair çeşitli dillerde binlerce çalışmalar olmak üzere toplam 282 bin 160 kitap, 837 süreli yayın, 18 bin doküman, bin 454 CD, 411 mikrofilm, 5 bin 449 ayrı basım bulunuyor. 3 kattan oluşan kütüphanenin 1. katında referans eserler, ansiklopediler, bibliyografyalar, kataloglar, sözlükler, süreli yayınlar; 2. katta felsefe, dinler, sosyal bilimler, dilbilim, fen bilimleri, uygulamalı bilimler ve sanat ile alakalı kitaplar; 3. katta ise edebiyat, tarih ve tezler yer alıyor. Kütüphaneye gelemeyen yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerin bünyesinde görev yapan araştırmacılara, istedikleri makaleler ve dokümanlar kargo olarak gönderiliyor.  İSAM Kütüphanesi; Üsküdar'da bulunan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nin hemen yanında yer alıyor.

 

IRCICA

IRCICA kütüphanesi dünya milletlerinin ve ağırlıklı olarak İslam ülkelerinin tarihi, kültürleri, dilleri, sanatları, folkloru, kalkınma durumu vb. konularda ve genel anlamda İslam kültür ve medeniyeti alanında uzmanlaşmış bir kütüphanedir. Koleksiyonunda 60 bin cilt kitap, bin 460 süreli yayın, 186 elyazması kitap, 4 bin makale ayrı basımı, 4 bin gri yayın, bin harita bulunmaktadır. Çeşitli ülkelerden kitapseverlerin armağanı olan şahıs koleksiyonları da vardır. IRCICA kütüphanesine Internet üzerinden de ulaşılabiliyor. Tarihî fotoğraf arşivinde 19. yüzyıl sonu -20. yüzyıl başı döneminde İslam ülkelerinde şehirleri, anıtları, sosyal hayattan kesitleri gösteren 35 bin fotoğraflık Yıldız Albümlerinin yeniden basımları bulunmaktadır. Arşivde ayrıca 25.000 fotoğraftan meydana gelen çeşitli koleksiyonlar vardır. Mısır ile ilgili fotoğraflar bir albüm halinde yayınlanmıştır. Tunus, Kudüs ve Filistin’in fotoğraflarından oluşacak albümler yayına hazırlanmaktadır.

 

Hacı Selim Ağa Yazma Eser Kütüphanesi

İstanbul Atıf Efendi Yazma Eser Kütüphanesi 

 

 

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Kütüphanesi


İstanbul Teknik Üniversitesi Kütüphanesi’nin tarihçesi 1795 yılında kurulan Mühendishane-i Berri-i Hümayun’a dayanır. Mühendishane’nin ilk kütüphane yönetmeliği 1797’de hazırlanmıştır. Aynı tarihlerde kurulan Mühendishane Matbaası kütüphaneyi besleyen kaynaklardan birini oluşturmuştur. Öğrencilere 7 bini nadir eserler olan 500 bin kaynak sunuldu. 15 bini aşkın bilimsel dergi, 450 bin elektronik tez, 50 bin elektronik kitap, on binlerce standart ve teknik doküman, DVD, VCD, video kasetten oluşan film ve müzik koleksiyonu ile 21 bin kullanıcıya hizmet veriyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi

1863 yılında Robert Koleji kurulduğu zaman, Harvard Üniversitesi’nin 200 kitaplık bağışı ile Bebek’te eski bir binaya yerleştirilerek kütüphanenin temelleri atıldı. Sonradan Boğaziçi Üniversitesi tarafından restore edilmiş ve adı değiştirilmiştir. Şimdi 99 bin 28 kitabın arasında 16. yüzyıla kadar uzanan 19 bin 757 adet nadir kitaplar bulunmaktadır.

 

MİAM Kütüphanesi

Aradığınız tüm kültürlerin müziklerini bulabileceğiniz MIAM Müzik Kütüphanesi, akademik çalışma sağlamasının yanısıra, müzik de dahil birçok konuları barındıran Türkçe ve İngilizce kitaplarla kütüphane hizmeti sunuyor. Kütüphane İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bulunuyor.

 

 

İBB’NİN KÜTÜPHANELERİ

 

İBB Atatürk Kitaplığı

1924 yılında Osman Nuri Ergin’in gayreti ile Şehremaneti (İstanbul Belediyesi) dairesinde kurulan kütüphane 1981 yılından itibaren halen içinde bulunduğu binada Atatürk Kitaplığı adı altında hizmet vermektedir. Atatürk Kitaplığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı merkez kütüphane olarak çalışmaktadır. 21 kütüphane Atatürk Kitaplığı’nın bir şubesi olarak hizmet vermektedir. Atatürk Kitaplığı nitelikli ve özel koleksiyonları açısından yerli ve yabancı araştırmacıların tercih ettiği bir kütüphanedir. Osmanlıca matbu kitaplar ve süreli yayınlar, el yazması kitaplar, yabancı dillerde nadir kitaplar, haritalar, kartpostallar, salnameler, takvimler ve kişi evrakı gibi nadir eserler Atatürk Kitaplığını özel kılmaktadır. Her yıl Atatürk Kitaplığı dermesini zenginleştirmek için nadir eser ve güncel yayın alımları yapılmaktadır. Satınalma yoluyla binlerce nadir eser, özel arşiv ve güncel yayın kütüphane dermesine ilave edilmektedir. Okuyucular ataturkkitapligi.ibb.gov.tr adresimizden içinde 6 milyonu aşkın sayısal arşivin ve tüm kütüphanelerimizin kataloglarının bulunduğu web sayfamıza erişebilmektedirler. Kütüphane Taksim’dedir.

 

İBB Eyüp Sultan Kütüphanesi

Kütüphanede, İslam dünyasının ve ülkemizin kültürel ve dini değerlerinden biri olan
Hz. Muhammed (sav)’in mihmandarı Sahabe Ebu Eyyûb el-Ensarî adı verilmiştir. 1999 tarihinde hizmete açılan kütüphanemizde 20.135 adet kitap yer alırken 21 derginin de aboneliği bulunmaktadır. 30 gün süreyle 3 kitap ödünç alınabiliyor. Üye olan okuyucular aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı diğer kütüphanelerimizden de ödünç kitap alma hakkına sahiptir.

 

İBB Sesli Kütüphane

Eyüp Sultan Camii’nin hemen yanı başında, Sultan Reşat Caddesi üzerinde yer alan İBB Sesli Kütüphane tarihi Hüsrevpaşa Tekkesi binasında 2006 yılında açılmış. Kütüphanede engelli vatandaşlara sesli ve kabartma kitaplar ve eğitim programları ile hizmet veriliyor. Kütüphane, sadece görme engelli vatandaşlar için basılı ve işitsel materyaller hazırlayıp, eğitim programları düzenliyor. 4 bine yakın seslendirilmiş eserleri bulunan kütüphaneye dileyen seslendirme hizmeti verebiliyor.


İBB Ahmet Kabaklı Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, gazeteci, yazar ve edebiyat tarihçisi Ahmet Kabaklı’nın adı verilmiştir. 2011 yılında hizmet vermeye başlayan kütüphanenin koleksiyonunda 32 bin 239 adet kitap bulunuyor. Bu kitapların 16 bin 695 tanesi Ahmet Kabaklı Koleksiyonu kitabıdır. Ayrıca kütüphanemizde 22 dergi ve 3 günlük gazete aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Fatih’te bulunmaktadır.


İBB Erdem Beyazıt Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Erdem Bayazıt’ın adı verilen kütüphane 2008 yılında hizmete açıldı. Kütüphanenin koleksiyonunda 10 bin 904 adet kitap ve 25 dergi aboneliği mevcuttur. Kütüphane Alibeyköy’de bulunmaktadır.


İBB Nasrettin Hoca Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphanede; bilge kişiliği, nüktedan dili, hazırcevaplığı ve hikmetli sözleri ile Türk kültürünün önemli zatlarında biri olan Nasrettin Hoca’nın adı verilmiştir. 2014 yılında hizmete açılan kütüphanenin koleksiyonunda 15 bin 531 adet kitap yer alırken 10 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane, Bağcılar’da bulunmaktadır.

 

İBB Rasim Özdenören Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye edebiyatçı Rasim Özdenören’in adı verilmiştir. 2012 yılında hizmete açılan kütüphanemizin koleksiyonunda 19 bin 555 adet kitap yer alırken 25 derginin de aboneliği vardır. Kütüphane Başakşehir’de bulunmaktadır.

 
İBB Barış Manço Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, değerli sanatçılardan biri olan Barış Manço’nun ismi verilmiştir. 1999 tarihinde açılan kütüphanemizin koleksiyonunda 20.693 adet kitap yer alıyor. Kütüphane Esenler’de bulunmaktadır.


İBB Osman Nuri Ergin Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, değerli kültür ve bilim adamı Osman Nuri Ergin’in adı verilmiştir. 2002 tarihinde açılan kütüphanemizin koleksiyonunda 18 bin 412 adet kitap yer alırken 25 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Güngören’de bulunmaktadır.

 

İBB Metin And Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, yazar, tiyatro ve sanat tarihi araştırmacısı Metin And’ın adı verilmiştir. 2008 tarihinde hizmet vermeye başlayan kütüphanemizin koleksiyonunda 13 bin 599 adet kitap yer alırken 25 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Bahçelievler’de bulunmaktadır.

 

İBB Hacı Bektaş-i Veli Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye büyük Türk düşünürü ve mutasavvıf Hacı Bektaş-i Veli’nin adı verilmiştir. 2015 tarihinde hizmet vermeye başlayan kütüphanemizin koleksiyonunda 26.431 adet kitap yer alırken 21 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Sultangazi’de bulunmaktadır.


İBB Nail-Nimet Bayraktar Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, 50 yılı aşan kütüphanecilik hizmetleri esnasında yapmış oldukları ilmi, fikri, kültürel etkinlik ve faaliyetlerle kütüphanecilik mesleğine önemli katkılarda bulunan değerli kütüphaneciler Nail Bayraktar ve eşi Nimet Bayraktar’ın adı verilmiştir. 2008’de hizmet vermeye başlayan kütüphanemizin koleksiyonunda 24.250 adet kitap yer alırken 24 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Atakent’de bulunmaktadır.


İBB A. Süheyl Ünver Halk ve Çocuk Kütüphanesi,

Kütüphaneye, kültür ve bilim adamı Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’in adı verilmiştir. 2002 yılında hizmete açılan kütüphanemizin koleksiyonunda 35.000 adet kitap yer alırken 25 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Ümraniye’de bulunmaktadır.


İBB Fatma Aliye Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, ülkemizin ilk kadın romancısı olarak tanınan Fatma Aliye’nin adı verilmiştir. 2014 yılında açılan kütüphanemizin koleksiyonunda 17.831 adet kitap yer alırken 23 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Çekmeköy’de bulunmaktadır.


İBB Osman Akfırat Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, ülkemizin dinî ve tasavvufî simalarından biri olan ve hocalık vazifesini ifa ettiği Beykoz’da halk tarafından sevilen ve saygı gören Hacı Hafız Muhammed Osman Akfırat’ın adı verilmiştir. 2012 tarihinde açılan kütüphanemizin koleksiyonunda 19.312 adet kitap yer alırken 20 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Beykoz’da bulunmaktadır.


İBB İdris Güllüce Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, Tuzla’da Belediye Başkanlığı ve bir dönem Bakanlık görevinde bulunan İdris Güllüce’nin adı verilmiştir. 2006 tarihinde açılan kütüphanemizin koleksiyonunda 34.350 adet kitap yer alırken 25 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Tuzla’da bulunmaktadır.


İBB Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, ülkemizde yaşanan hain darbe girişimine cesurca karşı koyarak hayatını ülkesi için seve seve feda eden 15 Temmuz Demokrasi Şehidi akademisyen Prof. Dr. İlhan Varank’ın adı verilmiştir. 2017 tarihinde açılan kütüphanemizin koleksiyonunda 17.912 adet kitap yer alırken 25 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Sultanbeyli’de bulunmaktadır.


İBB Muallim Cevdet Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, Türk arşivciliğine büyük katkılarda bulunan ve sahip olduğu zengin kitap koleksiyonunu kütüphanemize vakfederek koleksiyonumuzu zenginleştiren ülkemizin değerli şahsiyetlerinden Muallim Cevdet’in adı verilmiştir. 2007 tarihinde hizmet vermeye başlayan kütüphanemizin koleksiyonunda 20.378 adet kitap yer alırken 25 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Kartal’da bulunmaktadır.


İBB Prof. Dr. Halil İnalcık Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Kütüphaneye, dünyaca ünlü tarihçimiz Prof. Dr. Halil İnalcık’ın adı verilmiştir. 2007 yılında hizmet vermeye başlayan kütüphanemizin koleksiyonunda 22.500 adet kitap yer alırken 20 derginin de aboneliği bulunmaktadır. Kütüphane Orhantepe-Kartal’da bulunmaktadır.

 

BELEDİYE KÜTÜPHANELERİ

 

Küçükçekmece Millet Kütüphanesi

Küçükçekmece Belediyesi tarafından hizmete açılan ve Halkalı Çamlık’ta bulunan Küçükçekmece Millet Kütüphanesi, tek bir çivi dahi kullanılmadan birbirine geçmeli tahtalardan yapıldı. 50 bin kitap kapasitesi hedeflenen kütüphanede şimdilik 15 bin 250 kitap bulunuyor. Kütüphane; zemin kat, üst kat ve çok amaçlı salon olmak üzere toplam 150 kişilik yerden oluşuyor. Kütüphanenin üst katında bulunan balkonlarda, vatandaşlar kitap okuyabiliyor, ders çalışabiliyor. Vatandaşlar kütüphanede yer alan kafeteryadan ücretsiz olarak faydalanabiliyor. 150 kişinin aynı anda kullanabileceği kütüphane, pazartesi günleri hariç haftanın her günü hizmet veriyor. Kütüphanede; müracaat kaynaklar ve bilgisayar hizmetiyle araştırmacılara çalışma olanağı sağlanıyor.

 

Başakşehir Millet Kıraathanesi

Başakşehir Millet Bahçesi içinde inşa edilen Başakşehir Millet Kıraathanesi, vatandaşın hizmetinde. Bin 500 metrekare olan ve 500 kişilik kapasiteye sahip olan kütüphanede, 100 bin kitap bulunuyor. Kütüphanede; 60 bin basılı, 20 bin dijital, 18 bin de sesli kitap bulunuyor. Görme engelli vatandaşlar, hem 102 tane kabartmalı kitaptan hem de sesli kitaplardan faydalanabiliyor. Kütüphanede akıllı otomasyon sistemleri sayesinde ödünç kitap alınabiliyor, kitap aranabiliyor. Kütüphanenin girişinde çocuk kütüphanesi, seminer salonu, mescit ve kafeterya yer alıyor. 85 kişi kapasiteli çocuk kütüphanesi, 4 bine yakın çocuk kitabıyla hizmet verecek. İnternet, fotokopi ve tarayıcı imkanlarının bulunduğu Millet Kıraathanesi, 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

 


Nevmekan Sahil Kütüphanesi

Nevmekan Sahil, Üsküdar Belediyesi tarafından kütüphane, kafe ve sergi salonu olarak 2018 yılında açıldı. 100 bin kitap kapasiteli Nevmekan Sahil’de, 60 bin kitap, 20 bin de dijital kitap, okurlarına hizmet veriyor. Nevmakan Sahil’de okuyucular, dijital arşivden tarama yaparak diledikleri kitaba ulaşabiliyor. Ziyaretçiler ansiklopedi ve sözlüklerden oluşan müracaat kaynaklardan da faydalanabiliyor. 24 saat öğrencilere açık olan kütüphanede her gece 00.00’dan itibaren çorba, çay ve simit ikramı yapılıyor. 800 kişilik bir kapasiteye sahip olan Nevmekan Sahil, iki kattan oluşuyor. Üye olan okuyucular, 45 gün süreyle eve 2 kitap götürebiliyor. Nevmekan Sahil’de ayrıca görme engelli vatandaşlar için de Braille/sesli kitap hizmeti veriliyor.

 

Bağlarbaşı Nevmekan Kütüphanesi

Nevmekan, Bağlarbaşı Kültür Merkezi bünyesinde 2015 yılında hizmete açıldı. Daha önce tramvay deposu ve otobüs garajı olarak kullanılmış ve ardından restore edilmiştir. Edebiyat, müzik ve sanatın buluşma noktası olan Nevmekan’da, 15 bin kitap bulunuyor. Öğrenciler, Nevmekan’da araştırma yapabiliyor ve ders çalışabiliyor. Nevmekan, haftanın her günü 08.00-23.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Ziyaretçiler, mekanın restoran bölümünden de faydalanabiliyor. Nevmekan, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin hemen yanında yer alıyor. Yapısı ve dekorasyonu ve kütüphanesiyle ilgi çeken mekân, İstanbulluların uğrak noktası…

 

Merkezefendi Şehir Kütüphanesi

 

Zeytinburnu Merkezefendi Şehir Kütüphanesi yedi gün 24 saat hizmet veriyor. Mimari çizimleri Mimar Turgut Cansever tarafından yapılan kütüphane, geniş bir mekâna sahip. Kitapseverlerin uğrak noktası olan kütüphanede çay, kahve ve çorba ücretsiz. Bin 100 raf kapasiteli ve 115 kişilik kütüphanede şu an için 21 bin tematik kitap bulunuyor. Kütüphanede ödünç kitap sisteminden ve kablosuz internetten faydalanılıyor. Kütüphanede; seminer, söyleşi ve tanıtım için 68 kişilik konferans salonu ve seyir kulesi bulunuyor. Okuyucular 10 sayfaya kadar ücretsiz dijital baskı ve fotokopi hizmetinden yararlanabiliyor. Kütüphanenin şehir ve şehircilik üzerine bir araştırma yeri olabilmesi için koleksiyon çalışmaları sürüyor.

 


Seyyidnizam Kütüphanesi

Seyyidnizam Kütüphanesi, Zeytinburnu Belediyesi tarafından 2018 yılında hizmete açıldı. Kütüphanenin 194 kişilik çalışma salonu, 100 kişilik bekleme odası ve 200 kişilik 1 adet konferans salonu mevcut. 15 bin raf kapasiteli kütüphanede 6 bin 175 kitap ve 8 süreli yayın hizmeti bulunuyor. Kütüphanede, sınırsız çay-kahve ve günde iki defa çorba ikramı yapılıyor. Okuyucular 10 sayfaya kadar ücretsiz dijital baskı ve fotokopi hizmetinden yararlanabiliyor. Kütüphanede; sınırsız internetten faydalanılıyor, katalog tarama, e-yayın bulma ve bilgilendirme yapılabiliyor. Ayrıca dileyen okuyucular kütüphaneden 15 gün süreliğine 2 adet ödünç kitap alabiliyor. Kütüphane; Telsiz Mahallesi, Seyyid Nizam Camii yanı, Zeytinburnu’nda yer alıyor.

 

Turabibaba Kütüphanesi

Dört bölümden oluşan Turâbi Baba Kütüphanesi’nde 10 bin ila 15 bin kitap kapasiteli, 60 kişinin aynı anda çalışma yapabileceği bir okuma salonu ve yönetim bölümü bulunuyor. Kütüphane Beyoğlu’nda yer alıyor.

 

Hoca Üveys Kütüphanesi

Hoca Üveys Kütüphanesi'nde felsefe, din ve İslami kaynaklar, sosyal bilimler, sözlükler, genel bilim ve uygulamalı bilimler, dünya ve Türk edebiyatı, biyografi, dünya tarihi, Türkiye ve Osmanlı tarihi gibi eserler olmak üzere 18 bin materyal bulunuyor. Kütüphane Fatih, Muhtesip İskender Mah. Keçeciler Caddesinde yer alıyor.

 

***

 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NA BAĞLI KÜTÜPHANELER​
ANADOLU YAKASI

Adalar-Büyükada Halk Kütüphanesi     
Adres:  23 Nisan Cad.No:41  Adalar/ Büyükada
Telefon: 0216 382 42 65

                 

Heybeliada Halk Kütüphanesi 
Adres: Rerah Şehitleri Cad. No:41 Adalar/ Heybeliada

 

Beykoz Kemalettin Tuğcu İlçe Halk Kütüphanesi                           
Fevzi Paşa Caddesi Beykoz        
Tel: 0216 323 68 05         

 

Kadıköy Aziz Berker İlçe Halk Kütüphanesi       
Rasimpaşa Mah.Nüzhet Efendi Sk. No:73 Kadıköy                           
Tel: 0216 336 95 25         

 

Kartal İlçe Halk Kütüphanesi   
Hürriyet Mah. Abdi İpekçi Cad. No:31    Kartal   
Tel: 0216 671 11 47         

 

Kartal 17 Nisan Halk Kütüphanesi          
Çavuşoğlu Mah. Kültür Cad. Bilim Sk. No:9 Kartal            
Tel: 0216 387 90 89         

 

Pendik İlçe Halk Kütüphanesi  
Gazipaşa Cad. Pazar Sk. No:1   Pendik                 
Tel: 0216 354 08 06         

 

Bostancı Ömer Faruk Toprak Halk Kütüphanesi              
Toprak Apt. No:1 Kadıköy          

 

Bostancı Serap Sedat Çocuk Kütüphanesi          
Vükela Cad.No:15    Bostancı             

 

Şile İlçe Halk Kütüphanesi        
Çavuş Mah. Üsküdar Cad. No:122    Şile        
Tel: 0216 711 20 93         

 

Üsküdar Şemsipaşa İlçe Halk Kütüphanesi
Şemsipaşa Cad. No:43   Üsküdar             
Tel: 0216 553 11 19         

 

Üsküdar Çinili Çocuk Kütüphanesi                        
Çinili Hamamı Sk. No:2 Üsküdar

 

Üsküdar Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi
Selman Ağa Mah.İskele Mey. Sok.   Üsküdar             
Tel: 0216 342 74 54         

 

Üsküdar 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Kütüphanesi            
Ünalan Mah. Libadiye Cad.Soyak Sitesi  Üsküdar                             
Tel: 0216 324 51 55         

 

Üsküdar Selimiye Halk Kütüphanesi                    
Selimiye Mah.Kışla Cad. No:54  Üsküdar             
Tel: 0216 553 31 06         

 

Üsküdar Hacı Selimağa Yazma Eser Kütüphanesi                           
Selamsız Cad. No:12   Üsküdar             

 

AVRUPA YAKASI

 

Avcılar İlçe Halk Kütüphanesi  
Reşitpaşa cad. Barış Manço Kültür Merkezi kat:3  Avcılar 
Tel: 0212 591 13 03         

 

Mimar Sinan Halk Kütüphanesi                              
Mimarsinan  İskele Caddesi  B.Çekmece
Tel: 0212 881 44 11         

 

Mahmutbey Halk Kütüphanesi               
Mahmutbeyköy Piri Reis Mah. Atatürk Cad. No:23 Bağcılar         

                 

Bahçelievler Siyavuşpaşa Çocuk Kütüphanesi 
Zeki Müren Cad. Sağlık İşleri Hizmet Binası Kat:4  Bahçelievler                 

 

Bakırköy Rıfat Ilgaz İlçe Halk Kütüphanesi                                         
Kartaltepe Mah.İncirli Cad. Yavuklular Sk. No:2  Bakırköy
Tel: 0212 542 40 81        

 

Bayrampaşa Oğuzhan İlçe Halk Kütüphanesi    
Özel İdare İş Merkezi Abdi İpekçi Cad. No:150   Bayrampaşa
Tel: 0212 674 94 24         

 

Beşiktaş Levent Fatma Banat Çocuk Kütüphanesi          
Sümbül Sk S.No:16  Beşiktaş                     

               

Çatalca İlçe Halk Kütüphanesi 
Kaleiçi Mah. Eti Sk. Belediye Kültür Evi Binası No:6 Çatalca          
Tel: 0212 787 18 93         

 

İstanbul Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi
Ordu Cad.No:33 Eminönü
Tel: 0212 518 17 42         

                

Fatih İlçe Halk Kütüphanesi
Avcıbey Mah.Kariye Camii Sk.No:58 - Fatih           
Tel: 0212 523 24 58         

 

Gaziosmanpaşa İlçe Halk Kütüphanesi
Merkez Mah. Belediye Ek Hizmet Binası No:20/E - Gaziosmanpaşa                         
Tel: 0212 578 64 70         

 

Güngören İlçe Halk Kütüphanesi           
Merkez Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:1  - Güngören          
Tel: 0212 556 43 68

                 

Sefaköy Halk Kütüphanesi        
Yeşilova Mah. Barbaros Cad. Öğretmen Çıkmazı Sk. - K.Çekmece
Tel: 0212 599 74 90         

 

Küçükçekmece İlçe Halk Kütüphanesi 
Başbakanlık Toplu Konutları 2. Etap - K.Çekmece               

                 

Çağlayan Halk Kütüphanesi
Yayla Sk. No:75 - Kağıthane
Tel: 0212 224 62 02         

 

Çeliktepe M. Akif Ersoy Halk Kütüphanesi

Mahmut Şevket Paşa Cad. No:12 - Kağıthane
Tel: 0212 325 65 65         

 

Silivri İlçe Halk Kütüphanesi                    
Hacı Pervane Sk. Belediye Blok - Silivri   
Tel: 0212 728 94 96   

 

 

Bazı Kütüphaneler

 

Akif İnan Bilgi Evi Kütüphanesi

Ahmet Yesevi Kültür ve Bilgi Merkezi

Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi

Nurettin Topçu Gençlik ve Kültür Merkezi Kütüphanesi

Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Bilgi Merkezi

Cemil Meriç Halk Kütüphanesi

Cahit Zarifoğlu Bilgi Evi Kütüphanesi

Rasim Özdenören Kütüphanesi

Türk Edebiyat Vakfı Kütüphanesi

Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü Kütüphanesi

 

Bu mezkûr kütüphaneler ise, kimi çocuklara, kimi ilk, orta, lise öğrencilerine hitap ediyor. Çoğu da araştırma için gerekli kitaplardandır. Bu kütüphaneler halka açıktır.

 

Derleme: M. Taha İnci

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul'daki Kütüphaneler, kütüphane, yazma eserler,
Yorumlar
Haber Yazılımı