Haber Detayı
01 Mart 2018 - Perşembe 09:02
 
Sevil Nuriyeva: Yeni Yüzyılın En Zeki Devlet Aklı Türkiye’de
En ehemmiyetli mevzulardan biri Türkiye’nin, ABD’ye rağmen Afrin’de bulunan PYD-YPG unsurlarına karşı operasyona girişmesiydi. Star Gazetesi Yazarı Sevil Nuriyeva, Afrin operasyonunu Aylık okurları için değerlendirdi.
Söyleşi Haberi
Sevil Nuriyeva: Yeni Yüzyılın En Zeki Devlet Aklı Türkiye’de

ABD’nin 30 bin kişilik PYD-PKK ordusu kurduğunu ilan ettikten sonra Pentagon tarafından Suriye’nin kuzeyinde ve Irak sınırında “güvenli bölgesi” kurulacağı açıklaması yapıldı. Bundan kısa süre sonra Amerikan dışişleri “yanlış bilgi verildi” dedi. Birkaç gün sonra ise Afrin Harekatı başladı ve operasyona “Zeytin dalı” adı verildi. Operasyonlar ilk haftasını doldurdu. Rusya-Türkiye ilişkilerini de dikkate alarak bu yeni durumu nasıl değerlendirebiliriz?

 

“Türkiye bölgede kendi konjonktürünü inşa etti”

 

Zeytindalı Harekâtı’nı Rusya’nın da müttefik olarak dâhil olduğu bir operasyon olarak görmemiz doğru değil. Bu, Türkiye’nin konjonktürü doğru değerlendirerek, bütün obsesyonları doğru okuyarak attığı bir adımdır. Hatta şunu söyleyebiliriz ki, bu operasyonla Türkiye, bölgede kendi konjonktürünü inşa etti. Elbette ki bu adımı atarken komşu devletlere, müttefiklerine, kendini haklı gösteren bir takım deliller de sundu, böylece bütün dünyaya harekâtın gerekliliğini diplomatik bir dille anlatmış oldu. İkna grubunun içerisinde olan Rusya, Türkiye olmadan Suriye’de istikrarın tesis edilemeyeceğini çok iyi biliyor. En radikalinden en ılımlısına kadar muhaliflerde Türkiye’nin etkisi var, fakat Rusya’nın muhaliflerle hiçbir bağı yok; o sebeple de Türkiye, Suriye’de Rusya’ya lazım denilebilir.

 

“Çok farklı güçler ortaya çıkacak”

 

Astana sürecindeki ilerlemeden sonra ABD’nin bölgede yalnızlaştığı görülüyor. Türkiye’nin Suriye’de bulunuşu bu aşamadan sonra uluslararası arenada nasıl açıklanabilir?

 

Rusya’nın Suriye’de olmasının bir sebebi, ABD’nin küresel tek güç modelini, Rusya başta olmak üzere kendi bölgelerinde ekonomik ve askeri güç olan devletleri devreden çıkarması, politikalarını kırmaktır. “Büyük İpekyolu Proje”si eğer gerçekleşirse, Türkiye’nin de önemli aktör haline geldiği yeni bir dünya düzeni kurulacak; bu da ABD’nin tek kutuplu modeline zıt. Çok farklı güçler ortaya çıkacak. Mesela İngiltere ve Fransa’dan dahil, ABD’den de farklı sesler çıktı. İngiltere’yi ele alacak olursak; Brexit ile AB’den ayrılan İngiltere, aslında Büyük İpekyolu Projesi’nin getirisini ve götürüsünü gördü. 100 sene önce faaliyet gösterdiği topraklarda tekrar dinlenen bir aktör olmak adına o da Türkiye’nin Afrin’e askeri harekât düzenlemesini desteklediği açıklamasını yaptı. Afrin’e düzenlenen operasyonu sadece ufak bir kasabaya düzenlenen bir harekât olarak görmeyin. Bakın, ismi bile “Zeytindalı Operasyonu”… Kime uzatılacak bu “zeytindalı”? Tabii ki, bölgede istikrarın devamını isteyen ülkelere, Türkiye’yle beraber masada oturan ülkelere… Türkiye’nin istikrarlı kalması, aslında Rusya’nın da istikrarlı kalması anlamına geliyor. Fransa ve ABD’nin açıklamaları, en son da BM’yi Afrin konusunu görüşmek üzere toplanmaya çağırmasına Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ne dedi: Provokasyon yapıyorsunuz! Bundan önce de “Türkiye’yi çıldırttınız!” demişti hatırlarsanız… Dolayısıyla Rusya, Türkiye’deki değişimi de sezdiğinden, bu operasyon hususunda ikna oldu ve askerlerini başka bir bölgeye çekti. İran da operasyonun aleyhinde birtakım açıklamalarda bulunsa da, Türkiye’nin dönüşümünden ve attığı adımların Suriye’ye istikrar getireceğinin farkında.

 

Türkiye bölgede tek ilkeli ve tutarlı politika sahibi görünüyor?

 

Bu yüzyılın en zeki devlet aklı nerede derseniz; bu Türkiye’dir derim. Bu boş bir vatanseverlikten kaynaklanmıyor. Türkiye hareketlerinde o denli dikkatli ve akıllıca davranıyor ki, muhalefeti bilgilendirmesi, kamuoyuna düzgün bilgiler vermesi, hatta ve hatta Şam rejimiyle dahi haberleşmesi, Türkiye’nin boşa adım atmadığının aslında göstergesidir. Soçi süreci ile ABD, farklı politikalar üretmeye zorlanıyor. Bakın, Tillerson en son ne açıklamasında bulundu: Anlaşma yollarına bakmalıyız. Bundan önce “endişeliyiz” vesaire deyip geçiştiriyorlardı ama… N’oldu? Tâ okyanus ötesinden gelip de milletleri birbirine düşüren sendin! Birçok devleti yıktın, insanları birbirine düşürdün! Tonlarca silah sattın, bu silahlar bir yerlerde patlamayacaklar mı zannettin? ABD’nin ve onun uşağı Batı ülkelerinin her seferinde karışıklığı körüklemesi, Büyük İpekyolu Projesi’nin önünü almaktır. Çünkü bu proje sonucunda Rusya, Çin, Türkiye, İran, Katar vesair ülkeler kazanacak, ABD ve Batı değil. İleriki günlerde, mesela ben bahar diye bekliyorum; ekonomik baskılar uygulanacak Türkiye’ye… Fakat bir şeyleri değiştirmek istiyorsak bazı şeyleri de göze almamız gerekmektedir.

 

Aylık Dergisi 161. Sayı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sevil, Nuriyeva:, Yeni, Yüzyılın, En, Zeki, Devlet, Aklı, Türkiye’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı