Haber Detayı
01 Eylül 2018 - Cumartesi 01:03
 
Aylık Dergisi 168. (Eylül 2018) Sayısı Çıktı
Bir şov figürü olmaktan başka vasfı bulunmayan bir adamın dünyanın en büyük gücü olan Amerikan devletine başkanlık etmesi dramın ta kendisidir. Kapağımızda bu meseleyi değerlendirdik ve “İnsanlık Dramını Bunak Bir Şov Figürü Oynuyor” manşetini attık.
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 168. (Eylül 2018) Sayısı Çıktı

Kapitalizmin “görünmez el”i konumundaki “üst akıl”ın, tutuklu bir papazı bahane ederek, “görünen el”i konumundaki ABD üzerinden Türkiye’ye açtığı “ekonomik savaş” örneğinde gördüğümüz gibi; dünya ekonomisinin tüm sektörleri uzaktan karışıklığa uğratılabiliyor, incelikli bir sanat isteyen karmaşık döviz düzenlemeleriyle, Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri bile kaotik bir ortama sürüklenebiliyorsa, Doğusu ve Batısıyla insanlığın da başını iki elinin arasına alıp bir düşünmesi gerekmez mi?

Görünen o ki; dünya nakdi üzerinde denetimi, hayatî enerji kaynaklarını, teknoloji ve medyanın kontrolünü elinde tutan bu “üst akıl” insanlığı tümüyle yıkıma sürükleyecek bir çağın hazırlıklarını yapıyor, buna uygun kurumlar, kurallar ve davranış alışkanlıkları geliştiriyor; belki de insanlığı, insanlık sonrası bir duruma hazırlıyorlar.

Kapitalizmin “görünen el”i tüm unsurlarıyla şov kabilinden bir takım oyunlar sahnelerken “üst akıl”ın dünyaya ve insanımıza yaşattıkları “insanlık dramı” olarak adlandırılabilir. Yaşananların müsebbibini şahıslaştırma noktasında ise saçları boyalı, yaşlı bir bunağı işaret ediyor. Hepsinden öte bir şov figürü olmaktan başka vasfı bulunmayan bir adamın dünyanın en büyük gücü olan Amerikan devletine başkanlık etmesi dramın ta kendisidir.  

Kapağımızda bu meseleyi değerlendirdik ve “İnsanlık Dramını Bunak Bir Şov Figürü Oynuyor” manşetini attık. Kapak mevzumuzu işleyen Mevlüt Koç, “Yitik Ruhlar, Anlamsız Yüzler” başlıklı yazısında, tüm ölçülerin yerle bir edildiği dünyada asıl ıstırabın yeniden ölçülendirme zorunluluğunda düğümlendiğine dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, tarihimizin son üç yüz yılında katlanan problemlerin boyutunu “Batı’yı ve Doğu’yu İyi Bilmeliyiz” başlıklı yazısıyla ele alıyor.

Mustafa Özcan, “İran Devrimi”nin içinde bulunduğu zaman dilimini, “Çözülme Sürecindeki Devrim” başlığı altında analiz ediyor.

Hanife Kındır, “Fedakârlık” bahsini kaleme aldığı yazısında, “manevi cimrilik”le birlikte hazıra konmanın toplumu yıpratıcı tehlikelerine işaret ediyor.

Zeynel Abidin Danalıoğlu “Yemek” adlı hikâyesiyle, Halil Dusak “Hareket: Biraz Daha Empati” başlıklı film kritiğiyle bu sayımızda yer alırken, Bahattin Yeşiloğlu’nun “Tilki Günlüğü-Su Üstüne Yazı Yazmak, Furkan Kartal’ın “İlim ve Hikemiyat Bağlamında Tarih”, Zeynep Nurseli Güleç’in “Boş Zaman Tüketimi”, Ercan Çifci’nin “Eğitime Tolstoy Aşısı” başlıklı yazıları da muhtevamızdaki diğer çalışmalar...

Prof. Dr. Sami Şener’le “Ahlâk ve Aile Mahremiyeti” üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşimizde ise günün toplum meselelerini çeşitli boyutlarıyla değerlendirmeye çalıştık. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle Allah’a emanet olunuz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık, Dergisi, 168., (Eylül, 2018), Sayısı, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı