Haber Detayı
13 Ağustos 2018 - Pazartesi 08:36
 
Başyücelik Nedir? Başyücelik Devleti’ne Giriş
Necip Fazıl Kısakürek’in ortaya koyduğu ve Salih Mirzabeyoğlu’nun tahlil ettiği, müstakil eser haline getirdiği “Başyücelik Devleti” eserini tahlil etmeye çalışacağız.
Büyük Doğu-İbda Haberi
Başyücelik Nedir? Başyücelik Devleti’ne Giriş

Zaman zaman Üstad Necip Fazıl’ın “Başyücelik Devleti” modeli mevzuunda birçok tartışmalar olmuş, hatta geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi’nden Özgür Mumcu da “Başyüce”yi kendi çapınca ele aldı. İslami camia dediğimiz kesimin görmezden geldiği Başyücelik modeli, diğer camialarda konuşuluyor olması da düşündürücü. Her ne kadar bu meselenin altı ve üstü doldurulamamış ve tespitler yerli yerinde yapılamamış olsa da “Siyasal İslam’ın en büyük derdi kültürel iktidarını kuramaması. O konuda bir hayli içli, güçsüz ve hırslı. Diğer mahalleden devşirilen Necip Fazıl’a bu denli sarılmalarında da bu derin kompleksin önemli bir yeri var” tespitine katılıyoruz. Misilsiz devlet modelimiz hakkında konuşmamıza vesile olan bu gibi tartışmalardan azamî derecede istifade etmek gerekir. Biz de bu tartışmalar dolayısıyla mensubu olduğumuz Büyük Doğu-İBDA dünya görüşünün “Başyücelik Devleti” modelinden etraflıca bahsedeceğiz.

 

Bunu yaparken hem mevcut rejimi, hem de teklif edilen başkanlık sistemini değerlendirerek, gerçekten bize lâzım olanın ne olduğunu da açıkça ortaya koymaya çalışacağız. Devlet çeşitleri ve bu çeşitler içerisinde mevcut Türkiye Cumhuriyeti’ni ele alacağız.

 

Başyücelik modelini aşağıdaki linklerden mevzuuna göre okuyabilirsiniz:

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başyücelik Nedir?, Başyücelik Devleti’ne Giriş, salih mirzabeyoğlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı
barandergisi.net/