Haber Detayı
09 Eylül 2021 - Perşembe 12:56
 
Eğitim Hakkında - Nazım Erol
Çocuğun İslâm fıtratı üzerindeki gelişiminde anne en önemli belirleyicidir. Buradan hareketle, anne günlük hayatta İslâm'ı uygulamalı olarak yaşayıp rol model olmalıdır. Çünkü çocukları sözden ziyade davranış etkiler.
Kültür&Medeniyet Haberi
Eğitim Hakkında - Nazım Erol

İnsan sonsuz âlemlerde üstün bir varlık olarak yaratılmıştır. Bu üstünlüğünü koruması ve her gün inkişaf etmesi için insan, İslâm'ı yaşamaya muhtaçtır.

Kur'an-ı Kerim’de vurgulandığı gibi en üstün olarak yaratılan insan, fıtrattan uzaklaştığında derecelerin en dibine inmektedir. Bu hakikate en güzel örnek günümüz hayat tarzıdır. İnsanlığı ancak İslâm'ı yaşamak kurtarır.

O halde çocuklarımıza İslâm'ın bir hayat tarzı olduğunu anlatmalı, üstümüze düşen görevleri uygulamalı olarak göstermeliyiz. Nasıl mı? Binlerce yıllık İslâm hukukunun, fıkhının gözle görülür bir şekilde günlük hayata aktarılması ile.

Çocuk eğitimine dair Hazreti Ali Efendimiz’in su sözleri bize rehber olmalıdır:

"Siz kendi nefsinize ve aile fertlerinize iyiliği öğretin onları bu terbiye üzerine yetiştirin. İnsan hangi hal üzerine büyürse, ihtiyarlığı da o alışkanlık durumuna göre olur. Çocuğunu küçükken iyi terbiye eden, büyüdüğünde ondan çok memnun kalır. İşlerin sonucunu düşünmeyen hiç şüphesiz neticede pişmanlık duyanlardan olur.”

İbni Utbe ise mürebbiyesinden şunları istiyor:

“Çocuklarıma iyiliği öğretmeden evvel kendi nefsini ıslah et. Çünkü onların kusuru, senin kusurlarına bağlıdır. Çocuklara göre sizin yaptığınız her şey iyi, yapmadığınız her şey fenadır. Çocuklarıma Müslümanlığı öğret, şiirlerin yalnız edeb, terbiye, namus ve iffete uyanlarını, sözün de en güzelini, güzidesini seç!”

Çocuğun İslâm fıtratı üzerindeki gelişiminde anne en önemli belirleyicidir. Buradan hareketle, anne günlük hayatta İslâm'ı uygulamalı olarak yaşayıp rol model olmalıdır. Çünkü çocukları sözden ziyade davranış etkiler.

Müslüman bir anne çocuğuna "Allah ve Resulü yolunda cihat edeceksin, icabında şehid olacaksın." diyebilmelidir.

Lokman Aleyhisselamın üzerinden de çocuk eğitiminin nasıl olacağına ışık tutmaktadır.

"Oğulcağızım namazı dosdoğru kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış... İnsanlardan kibirlenip yüz çevirme. Yeryüzünde şımarık yürüme. Zira Allah, kibir taslayanı, kendini beğenip, övüneni sevmez. Yeryüzünde mutedil ol, sesini alçalt.”

Çocuğu anlamanın en iyi yollarından bir tanesi, onu oyun içinde izleyip oyun oynamasını sağlamaktır.

Oyun çocuk hayatının aynasıdır. Çocuklar nereye doğru gittiklerini, bize oyunları ile haber verirler. Oyun çocuğun duygularını sansürsüz şekilde ortaya koyduğu bir davranışlar sergisidir. Bu durum çocuğu akıl ve ruh gelişimi bakımından müsbet yönde etkiler.

Çocukları sanal âlemden uzak tutup günlük etkinliklere yönlendirmeliyiz…

Bugünkü sistemin İslâmi bir davranış kazandırma gibi bir derdi yoktur. Bu sebeple Müslümanlar bir an önce hayata yön veren bir din olan İslâmiyet'in vasıta sistemine; Büyük Doğu ideolocyasının ışığında hayatı ibda ve inşa etmelidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: eğitim, çocuk, çocuk eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı
barandergisi.net/