Yazı Detayı
14 Eylül 2021 - Salı 15:57
 
Black Widow ve Marvel’in Geleceği Üzerine
Muzaffer Ayvalıoğlu
 
 

Uzun bir pandemi arasından sonra sinemaların tekrar açılmasıyla birlikte vizyona da birçok film giriş yaptı. Bunlardan biri de Marvel Sinematik Evren’inin süper kahramanlarından biri olan “Black Widow”.

 

Black Widow, gerek dünyada gerek ise ülkemizde iyi bir gişe yakalamış; bir diğer iddialı yapım olan Hızlı ve Öfkeli 9 filmini de geride bırakmış durumda. Bu başarıyı da devam ettirecek gibi duruyor. Uzun zamandır kapalı olan sinemaların ve sinema salonlarına hasret kalmış izleyicinin de bu gişe başarısında rolü vardır muhakkak.

 

Filme gelecek olursak, Black Widow (Natalia Romanova), “Avengers End Game” filminde ölmüştü hatırlayacak olursanız. Bu film de, Black Widow’un geçmişi ile hesaplaşmasını anlatan bir film diyebiliriz. Filmde, Natalia Romanova’nın küçüklüğünden başlayarak ailesi, ajan olarak yetiştirilmesi ve Kırmızı Oda olarak bilinen Black Widow (Kara Dul) programının kurucusu Dreykov ile mücadelesi anlatır.

 

Dreykov, dünyanın her tarafındaki küçük kızları kaçırıp “Black Widow” programı ile kendisine ajan olarak yetiştirir ve muhtelif ülkelerde görevlendirir. Bu program, bir tür beyin yıkama programıdır. Oluşturulan bu ajan teşkilatı dünyadaki birçok dengeyi değiştirecek güce sahiptir aynı zamanda.

 

Dreykov, Natalia Romanova’ya şöyle söyler:

 

"Güç dengelerini kontrol etmeme yardım eden şey, benim oluşturduğum Black Widow ağım. Bir komutumla, petrol ve borsalar çöker. Bir komutumla gezegenin dörtte biri açlıktan ölür."

 

Bu hikâye Soğuk Savaş döneminin iki kutuplu dünyasının bir ürünüdür aslında. Genel çerçevede bir ideoloji savaşıdır; özelde daha çok bir istihbarat ve ajan savaşıdır. Dreykov, Sovyet zihniyetini temsil eder. Natalia Romanova ise bu baskı ve zulüm rejiminden kaçıp, dünyaya barışı ve adaleti (!) getirmeye çalışan “Avengers” ekibine katılan vicdanlı bir Sovyet ajanıdır. Natalia Romanova, namı diğer Black Widow, 2000’li yıllarda yaptıkları bir operasyonda Dreykov’u öldürdüğünü düşünür ama Dreykov ölmemiştir. Black Widow filmi, bir nevi bu yarım kalan hesaplaşmayı tamamlamak üzerine çekilmiştir.

 

Marvel filmlerinde her film başka bir hikâye ile bağlantılı doğal olarak. O yüzden filmler hakkında ayrıntılı bir malumat sahibi olmak için diğer hikâyelerin bilinmesi, kahramanın geçmişinin ve ilişkilerinin irdelenmesi gerekir.

 

Bu sinematik evren ve bu hikâyeler daha ne kadar devam edecek bilinmez. Çünkü her yeni çıkan Marvel filminde kalite biraz daha düşüyor ve artık aksiyon da kabak tadı vermeye başlıyor. Hikâyeler de sanki bir çıkmaza girmiş durumda. Kahramandaki iç ve dış motivasyon, artık inandırıcı ve samimi değil; hiç de olmamıştı zaten. Buram buram bireysellik kokan “süper” kahramanların artık “insanlığı” kurtarmak gibi bir dertleri yok. Tahrik edilmeseler ve belanın içine çekilmeseler, münzevî bir hayat yaşayacaklar. Bilim ve teknoloji perdesi arkasında yutturulan yeni yeni “olağanüstülükler” ve “süper güçler” de artık mantıklı gelmemeye başladı. Ama Marvel bu konuda ısrarcı gözüküyor. Sinematik evreninin 4. aşama filmlerini 2023’e kadar yayınlamayı planlıyor.

 

2023’e kadar çıkacak filmler şunlar:

 

-Black Widow - 9 Temmuz 2021

 

-Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings - 3 Eylül 2021

 

-Eternals - 5 Kasım 2021

 

-Spider-Man: No Way Home - 17 Aralık 2021

 

-Doctor Strange in the Multiverse of Madness - 25 Mart 2022

 

-Thor: Love and Thunder - 6 Mayıs 2022

 

-Black Panther: Wakanda Forever - 8 Temmuz 2022

 

-The Marvels - 11 Kasım 2022

 

-Ant-Man and The Wasp: Quantumania - 17 Şubat 2023

 

-Guardians of the Galaxy 3 - 5 Mayıs 2023

 

-Fantastic Four - Vizyon tarihi tam belli değil

 

Bundan sonra Iron Man, Spider-Man, Hulk, Captain Amerika gibi fenomen kahramanlar çıkarabilir mi orası meçhul. Her kahramanın ikinci, üçüncü filmlerini çıkarmaya kalksalar bir müddet daha götürürler ama Marvel, bu yapay mitolojik serüveni bittiğinde ve sömürecek mitoloji kalmadığında ne yapacak? Uzayda da yenebilecekleri düşman kalmayınca ne olacak? Bu muhakkak onlar için büyük tehlike arz edecek. Çünkü insanların zihinlerine yerleştirdikleri “yapay” süper kahraman hikâyeleri ve kusursuz, güçlü, adaletli, kahraman (!) Amerika imajı da unutulmaya başlanacak. Belki de maske düşecek. Belki de Amerika en çok da bu maskenin düşmesinden korkuyordur. Şu andaki şartlarda Marvel’in bu sinematik evreni ile sinema çapında bir mücadelenin/savaşın imkânsız olduğu bir gerçek. Ama bu Marvel sinematik evreninin bir gün son nefesini vereceği gerçeğini de değiştirmez.

 

Aylık Dergisi 203. Sayı 

 
Etiketler: black widov, marvel,
Yorumlar
Haber Yazılımı
barandergisi.net/